JAK RADZIĆ SOBIE Z SYTUACJĄ

Płacz

Nie ma lepszego dowodu smutku niż łzy w twych oczach. Twój płacz wywołuje u męża wyrzuty sumienia, zwłaszcza, gdy to on jest jego przyczyną. Jeśli płacz przychodzi ci zbyt łatwo albo płaczesz zbyt często, mąż potraktuje to jako przejaw niedojrzałości. Niech ujrzy cię we łzach wtedy, gdy jest ci najtrudniej; unikaj jednak napadów płaczu i głośnych szlochów.

Dowody sympatii

Urazy emocjonalne – choć bywają równie szkodliwe jak fizyczne – są sprawą ogromnie intymną. Wstydzimy się okazać, że poważnie zraniono nasze uczucia. Nie zostałaś skrzywdzona przez przypadek. Osobą, która sprawia ci tyle bólu, jest twój własny mąż, człowiek ci najbliższy, z którym byłaś szczęśliwa. By jednak zdobyć sympatię i współczucie innych, musisz powiedzieć im o wszystkim.

Głęboko cierpisz – możesz jednak ulżyć nieco swemu cierpieniu, jeśli zwierzysz się przyjaciołom. Potraktuj swój kłopot tak, jak traktowałabyś fizyczne niedomaganie. Gdybyś złamała nogę, przyjaciele wypisywaliby ci na gipsie słowa otuchy.

Fałszywa duma

Wyobraź sobie, że znalazłaś się wraz z mężem na bezludnej wyspie. Możesz robić, co chcesz – nie musisz już tłumaczyć się przed nikim ze swego postępowania. Nikt nie zadaje ci dociek­liwych pytań, nie ma ciekawskich sąsiadów, od nikogo nie usłyszysz, że coś ?powinnaś”, a czegoś innego ?nie powinnaś”, nikt nie powie ci, co sam zrobiłby na twoim miejscu. Jakie byłyby twoje uczucia do męża w takiej sytuacji?

W jakim stopniu martwisz się nie tyle samą zdradą, co raczej tym, co powiedzą inne? Jak zareagują? Czy wyjdziesz w ich oczach na idiotkę, jeśli nie będziesz dążyć do publicznej zemsty? W końcu uznasz być może, że nigdy nie zdołasz wybaczyć zdrady – niech to jednak będzie twoja własna decyzja. Nie pozwól innym decydować za siebie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.